Kalendár akcií

SEPTEMBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Master Paste Original

Nanášanie farby

Starovekí maliari používali štetce spolu so horúcimi kovovými stierkami, ktoré umožňovali nanášanie a modelovanie vosku. Množstvo stôp po použití štetcov a nástrojov je viditeľných aj na Fayumských portrétoch. Dnes sa používajú tie isté nástroje v modernej podobe spolu s elektrickými nástrojmi.

Štetce sú základným nástrojom na nanášanie farby. Jednoducho sa s nimi pracuje a sú všestranné. Podobne, ako v prípade olejových farieb, majú štetce veľkú úlohu v úvodnej práci. Mäkšie štetce, ako napríklad štetce zo soboľa alebo štetce hake sú vhodné na lazúru a iné jemné formy nanášania. Mali by sa používať len štetce s prírodnými štetinami. Syntetické štetce sa roztopia.

Na čistenie štetcov držte na palete nádobu s rozpusteným sójovým voskom alebo parafínom. Vylejte určité množstvo na paletu a podľa potreby odstráňte farbu pomocou väčšieho množstva čistiaceho vosku. Výhodou sójového vosku pred parafínom je, že sójový vosk je možné zmyť mydlom a vodou a potom ho použiť na iné médiá.

Na čistenie enkaustických nástrojov nie je potrebné žiadne riedidlo. Vďaka tomu, že enkaustická farba nepoškodzuje štetec a vždy sa dá znovu roztopiť, štetce môžu byť okrem toho ponechané nevyčistené aj neurčito dlhý čas alebo ich možno kedykoľvek očistiť.

Enkaustické farby potrebné na tvorbu diel Americkou technikou nájdete v našom obchode.