Kalendár akcií

AUGUST 2019
pon uto str štv pia sob ned
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

Nanášanie farby

Starovekí maliari používali štetce spolu so horúcimi kovovými stierkami, ktoré umožňovali nanášanie a modelovanie vosku. Množstvo stôp po použití štetcov a nástrojov je viditeľných aj na Fayumských portrétoch. Dnes sa používajú tie isté nástroje v modernej podobe spolu s elektrickými nástrojmi.

Štetce sú základným nástrojom na nanášanie farby. Jednoducho sa s nimi pracuje a sú všestranné. Podobne, ako v prípade olejových farieb, majú štetce veľkú úlohu v úvodnej práci. Mäkšie štetce, ako napríklad štetce zo soboľa alebo štetce hake sú vhodné na lazúru a iné jemné formy nanášania. Mali by sa používať len štetce s prírodnými štetinami. Syntetické štetce sa roztopia.

Na čistenie štetcov držte na palete nádobu s rozpusteným sójovým voskom alebo parafínom. Vylejte určité množstvo na paletu a podľa potreby odstráňte farbu pomocou väčšieho množstva čistiaceho vosku. Výhodou sójového vosku pred parafínom je, že sójový vosk je možné zmyť mydlom a vodou a potom ho použiť na iné médiá.

Na čistenie enkaustických nástrojov nie je potrebné žiadne riedidlo. Vďaka tomu, že enkaustická farba nepoškodzuje štetec a vždy sa dá znovu roztopiť, štetce môžu byť okrem toho ponechané nevyčistené aj neurčito dlhý čas alebo ich možno kedykoľvek očistiť.

Enkaustické farby potrebné na tvorbu diel Americkou technikou nájdete v našom obchode.