Kalendár akcií

SEPTEMBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Master Paste Original

Bezpečnosť enkaustickej maľby

Enkaustická farba nevyžaduje použitie rozpúšťadiel a preto je práca s týmto médiom relatívne bezpečná.

Výpary

Pri primeranom vetraní a vhodnej pracovnej teplote (do 104 °C) je enkaustická farba bezpečná a netoxická. Práca s ventilátorom vedľa okna a zdrojom čerstvého vzduchu prúdiaceho z druhej časti ateliéru zvyčajne postačuje na primerané odvádzanie výparov. Vetranie je dôležité, pretože voskové výpary môžu dráždiť, spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosť a sťažené dýchanie. Nezabúdajte, že pri teplote nad 121 °C majú voskové výpary vyššiu koncentráciu a môžu byť preto toxické a zápalné. Varovnými známkami sú kyslý zápach a dymiaci vosk. Viac informácií o vetraní si prečítajte v našich technických údajoch o vetraní. 

Popáleniny

Nástroje na zohrievanie a horúci vosk môžu spôsobiť popáleniny kože. Na ochranu pred rozliatím noste zásteru. Ak nemáte drez, zabezpečte, aby ste v štúdiu mali vedro so studenou vodou. Ak ste sa popálili, okamžite ochlaďte popálené miesto ponorením popáleninej časti tela do studenej (nie však ľadovej) vody. Neolupujte vosk z kože. Zabráni, aby sa k popálenine dostal kyslík a pri olupovaní si okrem toho môžete odtrhnúť kožu. Ak nemáte súpravu na použitie pri popáleninách nechajte popáleninu ponorenú aspoň pol hodinu. Ak ju máte, môžete popáleninu po schladení zakryť obväzom. Ak je popálenina rozsiahla, vyhľadajte lekársku pomoc.

Pigment

Komerčne vyrábané enkaustické farby by mali mať označenie ASTM pre toxické látky. Je potrebné zabrániť požitiu farby vo všeobecnosti a najmä požitiu toxickej farby. Pred jedením si vyčistite ruky a nejedzte ani nepite v blízkosti svojho pracovného priestoru. Pokožka pigment neabsorbuje, ochranné krémy však môžu pomôcť, aby sa farba odstraňovala z rúk ľahšie. Označenie ASTM zabezpečuje, že určitý pigment je stabilný a pri pracovnej teplote sa nerozkladá ani nie je nestabilný.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlá sú toxické. Po zohriatí sú rozpúšťadlá ešte toxickejšie. Pri enkaustickej maľbe sa vyhýbajte použitiu akýchkoľvek rozpúšťadiel.