Kalendár akcií

OKTÓBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

Textúra verzus hladký povrch

Charakteristickou vlastnosťou enkaustickej farby je jej citlivosť na teplotu. Čím je farba teplejšia, tým hladší povrch dosiahnete. Čím je farba chladnejšia, tým výraznejšiu textúru dokážete vytvoriť.

Ak chcete vytvoriť hladkú vrstvu bez textúry, odporúča sa používať nádobku s farbou a enkaustickým médiom a mäkký štetec (štetce hake sú najlepšie). Nanášanie vosku v sekciách na malú plochu dosky jediným ťahom zabráni vytváraniu textúry, ktorá vzniká pri chladnutí vosku na povrchu. Na odstránenie prečnievajúcich okrajov môžete potom použiť žiletku.

Práca s chladnejším voskom alebo používanie viacerých náterov štetcom (najmä suchým štetcom) vedie k vytváraniu textúry. Na ochladenie farby znížte teplotu na palete alebo umiestnite farbu na okraj (stred dosky je teplejší) alebo ju úplne odstráňte z dosky. Pri chladnutí voskových farieb v nádobkách budete môcť vytvárať povrchy so stále výraznejšími štruktúrami na podklade. Stále však bude potrebné roztaviť povrchy s textúrou, aby ste zabezpečili ich stabilitu a zveličené textúry sa stanú krehkejšími. Nezabúdajte, že na dostatočne jemné roztavenie povrchov so štruktúrami sú potrebné určité zručnosti a správny nástroj na zohrievanie, aby počas tavenia nestratili svoju štruktúru.