Kalendár akcií

SEPTEMBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Master Paste Original

Prenos obrazu

Prenos enkaustického obrazu je prenos tlačeného alebo nakresleného obrazu na vosk. Priľnavosť vosku umožňuje obrazom prenos obrazov. Nástroj na leštenie alebo lyžica sú jedinými nástrojmi, ktoré potrebujete na prenos do vosku (riedidlá, ktoré sa bežne používajú pri iných metódach prenosu, sú zbytočné).

Druhy obrázkov, ktoré je možné preniesť

Na vosk je možné previesť čiernobiele a farebné fotokópie a niektoré obrázky vytlačené počítačovou farbou a laserovou tlačou (pričom všetky možno zväčšiť alebo zmenšiť), prieklepový alebo grafitový papier, kresby grafitom, uhlíkom, pastelom alebo olejovými farbami, farebnú pásku na prenos alebo knižnú pásku na embosovanie, tlačené obrázky a obrázky prenesené na voskový papier.

Metóda prenosu obrazu

Najlepšou metódou na prenos obrazu je umiestniť tlač alebo kresbu lícom dole na hladký plochý povrch, ktorý sa roztaví za pol hodiny. Voskový povrch môže byť buď enkaustickým médiom alebo pigmentovou maľbou. Hladký povrch je najlepší, pretože povrch s textúrou nezachytí všetky detaily obrazu.

Použite leptací nástroj na leštenie a použite tlak, trite celú zadnú časť obrazu, pričom okraje budú prečnievať po celom obvode. Týmto spôsobom sa obraz prenesie z papiera na lepkavý vosk. Pri prenose z prieklepového papiera alebo kopírovacej pásky použite pero s okrúhlym hrotom (guľôčkovým hrotom). Niektoré kopírovacie zariadenia tlačia kópie, ktoré je ťažšie preniesť ako iné kópie (najlepšie kopírovacie zariadenia sú zariadenia, ktoré majú poškodené zahrievacie zariadenie alebo staršie zariadenia, ktoré majú menej permanentný toner, alebo nástroje, ktorých farba nepreniká do papiera).

Ak sa obraz neprenáša po pritláčaní, navlhčite zadnú časť papiera a pokračujte v pritláčaní. Ak sa papier prilepí, odtrhnite ho, straste zvyšnú vodu a jemne utrite alebo zrolujte papier. Malé množstvo papiera prilepeného na povrchu nie je prekážkou, pretože v ďalšom kroku sa vykonáva tavenie, pri ktorom sa akýkoľvek zvyšný papier stane priehľadným.

Malo by sa vykonať ľahké tavenie, aby vosk obalil prenášaný obraz. Nechajte povrch zachladnúť. Nezabúdajte, že obrázok bude jemný, pretože je blízko pri povrchu. Môžete ho tak nechať, alebo naň naniesť tenkú vrstvu média, aby nebol taký citlivý. Silné tavenie zapríčiní rozpad obrazu a môže zanechať zaujímavé efekty.

Akú životnosť má prenos obrazu?

Nezabúdajte, že určité farby a tonery nie je možné uchovávať. Ak je pre vás dôležitá možnosť uchovania, informujte sa v príslušnej spoločnosti, ktorá vyrába farby alebo tonery.