Kalendár akcií

SEPTEMBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Master Paste Original

Plátkovanie a enkaustická farba

Plátkovanie je tradičnou technikou, ktorá sa používa v prípade enkaustickej farby. Živým príkladom sú diela, medzi ktoré patria portréty fajjúmskych múmií z 1. a2. storočia nášho letopočtu. S pružnými neprichytenými plátkami sa ťažko narába, ale takýmto pritlačením listu na voskový papier sa plátok do určitej miery prichytí a ľahšie sa s ním manipuluje.

Príprava plátkovania

Uistite sa, že vosková vrstva, na ktorú chcete nanášať plátky, bola dostatočne roztavená (približne 1/2 hodinu, aby bola lepkavá). Keďže plátok je taký tenký, odhaľuje tenkosť alebo textúru vosku pod ním, najprv sa presne rozhodnite pre povrch. Ak je voskový povrch príliš plochý a hladký, priliehajúci zlatý plátok bude žiarivejší a bude mať väčší odraz.

Metóda plátkovania

Plátok položte čelom nadol na povrch vosku a vtierajte ho čistou bavlnenou guľôčkou. Odstráňte papier alebo voskový papier a pritláčajte ho jedným smerom čistou bavlnenou guľôčkou. Dosiahnete tak, aby sa zlato lesklo a žiarilo. V tejto chvíli je už dostatočne pritlačený, môžete ho však potom zataviť do vosku, aby ste zabezpečili jeho vyššiu trvanlivosť. Pri použití tepelnej pištole má vosk pod ním tendenciu vlniť sa a list vyzerá vlnitý. Sálavé teplo (tepelná lampa) je jemnejším spôsobom, ako roztaviť povrch a zachovať jeho odraz.

Tipy na nanášanie plátkov

Tradičné spôsoby práce so zlatými plátkami sú vhodné: pri použití šablóny, pri orezávaní medzi listami voskového papiera, pri nanášaní na tradičné farby. Na oltárnych obrazoch v Taliansku a obrazoch Madony a dieťaťa sa často používali zlaté plátky na kadmiovej červenej svetlej, prírodnej siene, marsových farbách a alizarínovej červenej farbe. Pri nanášaní plátkov na tieto farby a ich následnom leštení s bavlnenou guľôčkou, je dosiahnutý výsledok nádherný, pričom tieto jednotlivé farby sú pomedzi plátky viditeľné.

Zlaté plátky na voskovom povrchu sú krehké v porovnaní so zlatými plátkami nanášanými tradičnými spôsobmi pomocou lakov alebo lepidiel (použitie lakov a lepidiel nie je kompatibilné s voskom, pretože môžu čiastočne rozpúšťať vosk, pričom znovu aktivujú jeho povrch). Ľahko sa poškriabe, takže si ich použitie naplánujte vopred. Škriabanie alebo rytie môže byť súčasťou diela (t. j. text a čiarovú kresbu zapracovať do zlata).

Plátok bude priliehať na olejovú maľbu.