Kalendár akcií

OKTÓBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

Maľba na ohrievacej doske

 

landscape_on_card_01_ Umiestnite papier na povrch ohrievacej dosky, ktorej teplota by mala byť nastavená približne na prostrednú pracovnú teplotu. Papier sa môže prilepiť po krajoch nehorľavou lepiacou páskou aby sa udržala na mieste, alebo sa môže naniesť trochu transparentného vosku na povrch dosky a tak umiestniť papier. Papier k tomu priľne a bude pomerne stabilne držať počas maľby. Takto by ale papier mohol nasiaknutý voskom a môže sa spriehladniť a je tu možnosť malej deformácii papiera. 
landscape_on_card_02_

Neexistuje správny či nesprávny prístup, aj keď najľahšie je začať s oblohou a pracovať smerom dole k poprediu, potom pridávať detaily od popredia do pozadia.

Tuto sa nanáša modrá vosková farba priamo tehličkou na vytvorenie východzieho odtieňu oblohy.

landscape_on_card_03_

Teraz sa používa biela vosková tehlička aby sa prepracovala východzia modrá farba, čím sa stlmí a pridávajú sa rôzne odtiene, od bielej až po tmavomodrú.

Takto sa vytvorí celá obloha do ktorej sa už nič nebude pridávať, takže celá plocha sa pokrýva dovtedy kým sa nedosiahne požadovaná obloha.

landscape_on_card_04_ Na oblohe je teraz veľa vosku, ale pre teplo z ohrievacej dosky sa môže trochu vosku vypariť kým sa maľba úplne dokončí. Je dôležité aby sa pracovalo v dobre vetranej miestnosti pri práci so stále ohrievaným voskom ako pri tejto maľbe. Ak je teplota ohrievacej dosky príliš vysoká papier sa môže trochu zdeformovať vydúvaním.
landscape_on_card_05_ Horizont sa môže vytvoriť niekoľkými spôsobmi. Tu sa používa žehlička na nanesenie vosku...
landscape_on_card_06_ ... a nanáša sa cez celý papier. Farby horizontu sa môžu taktiež bežne nanášať použitím tehličiek voskových farieb priamo na papier .  
landscape_on_card_07_ Teraz sa použije papierová vreckovka ktorou sa vytvoria viac kontrolované tvary kopcov v pozadí. Vreckovkou sa taktiež odstráni prebytočný vosk.
landscape_on_card_08_ Horizont krajov kopcov sa rozmazali keď šedá farba pretiekla do farby. V tomto príklade obidve farby sú veľmi! Horizont sa teraz prerobí s  vreckovkou ťukacou technikou. Toto bude mať za efekt odstránenie prebytočného vosku ako aj definovanie jasnejšej línie medzi krajom kopcov a oblohou.
landscape_on_card_09_ Nové farby sa pridávajú tam kde sa bude rysovať voda.
landscape_on_card_10_ Toto je potom zapracované s papierovou vreckovkou ...
landscape_on_card_14_ ... a po celý čas ako sa pracuje a pôsobí na tvorbu, sa pomaly odkrýva príroda.
landscape_on_card_15_ Pridávajú sa ďalšie farby a kontrasty ...
landscape_on_card_16_

... a zapracujú ...

 

... s papierovou vreckovkou ...

landscape_on_card_17_ ...alebo ...
landscape_on_card_18_ ... s pečiatkou ako značkovacím nástrojom.
landscape_on_card_19_

Námety, popredie, zaujímavé detaily, nikdy sa to nekončí.

Vývoj tohto obrázku naznačuje drsné obrysy, ale nič nie je stále alebo ukončené. Keď začnete vlastné bádanie  tohto fascinujúceho  motívu, zistíte že najlepšia cesta k vývoju je objavovať a pôsobiť....

 

 

landscape_on_card_20_

... môžete si vytvárať vlastné prístupy a štýly, nájsť vlastné tvary, nástroje, farby, kompozíciu atď.

Krajinka robená na enkaustickej ohrievacej doske je nádherný motív pri ktorom sa dá učiť, objavovať, skúmať, pôsobiť, navrhovať a tvoriť; po celý čas získavate hlbšie porozumenie tohto skvelého voskového umenia.

 

landscape_on_card_20