Kalendár akcií

ŘÍJEN 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Écsiová Laura Laura Écsiová

Umeniu sa venujem už od detstva. Okrem enkaustiky – mojej srdcovke, sa venujem maľbe na sklo, maľbe na hodváb a fraktálom.

Dlhší čas som hľadala unikátny spôsob umeleckého vyjadrenia, až nakoniec ako to už býva, „náhoda" ma priviedla k enkaustike.

Ako nový bádateľ tejto neznámej techniky, som najprv skúšala tvorbu s najjednoduchším tepelným nástrojom – v tvare žehličky. Neskôr, som sa začala zaúčať do hlbších tajov od majstrov tohto umenia, a vďaka nim som získala mnohé technické zručnosti v ďalších tepelných nástrojoch: ohrievacia doska, teplovzdušná pištoľ a plameňomet.

Elisabeth van Uden

A od jednoduchých plochých obrazov som pomaly prechádzala ku komplikovanejším a dnes už pre výnimočné vlastnosti včelieho vosku v kombinácii so živicou môžem predstaviť verejnosti priestorové obrazy.

Enkaustika je neskutočne farebné a živé umenie. Upútala ma hlavne možnosť meniť vzory, štruktúry a celý obraz prakticky do nekonečna, pri čom vzniká vždy niečo nové, nečakané.

Enkaustika je rozmanitá aj v množstve podkladov, nemusí to byť vždy špeciálny papier. Keď jeden zvládne základy, môže prejsť na plátno, lepenku, textil a samozrejme aj na sklo.

Je to aj veľmi praktický spôsob umeleckého vyžitia sa – na rozdiel od iných hobby techník – enkaustika nezaberá veľa miesta, stačí malý stolík.John Buckland, Laura Écsiová

Deti, ktoré chcú mať vždy všetko tu, hneď a teraz, majú túto umeleckú zábavu ešte radšej keď zistia, že obraz majú hotový ihneď. K tvorbe s enkaustikou nepotrebujú žiadne základy alebo čakať kým niečo uschne. To sú veci ktoré ich zvyčajne odradzujú od skúšania a skúmania nových možností. Túto techniku si osvoja veľmi ľahko aj deti z rôznymi postihnutiami, nepotrebujú k tomu nijakú zručnosť a aj tak vytvoria nádherné umelecké diela, ktoré ich napĺňajú.

Enkaustiku by som opísala jediným slovom: nekonečno. Nekonečno možností tvarov, štruktúr, vzorov, farieb, obrazov, umeleckých diel....

Osobne sa teším na každého budúceho objaviteľa/bádateľa

Kurzy absolvovala u týchto známych enkaustických maliarov : Anna-Maria AignerJohn Buckland, Elisabeth van Uden.

V súčasnosti vystavuje na Slovensku a v Českej republike. Okrem toho usporadúva kurzy a školenia s touto tematikou po celom Slovensku a Českej republike.

 KONTAKT